Tryskací kabiny pro velké předměty

on .

Zjistili jste, že vám přes zimu něco zrezlo tak, že při broušení byste na tom nechali ruce? Pokud ano, poohlídněte se po nejbližším provozu s tryskacím zařízením. Jedná se o systém o kterém se v tmto článku pobavíme do posledního detailu.

tryskací zařízení


Tryskání, neboli pískování lze použít téměř na cokoliv, vždy je však nutné zvolit vhodné abrazivo aby nedošlo k poškození čištěného objektu nebo se naopak zabránilo neefektivnímu čištění. Primárně se tato technologie užívá k odstranění starých nátěrů a rzi. Kromě této metodiky existuje také chemické louhování. 

Co je to tryskání?

Tryskáním, lidově pískováním je proces opracování povrchu tvrdých materiálů proudem jemných částic. Proud částic se přizpůsobuje tryskanému materiálu, například:

  • tvrdý materiál - ocelové broky, křemičitý písek, korund, ocelová drť nebo struska.
  • měkký materiál – drť ze skořápek ořechů nebo piliny z tvrdého dřeva.


Samotné tryskání lze dělit ještě na dva další způsoby či typy:

  1. tlakovzdušné - Pricipem je unášení drobných částic abraziva silným proudem stlačeného vzduchu. Ty následně narážejí na povrch čištěného předmětu a tím jej čiští.
  2. mechanické - Principem této metody je metání částic za pomoci rotujících lopatek.

Profesionální lakovny používají speciální tryskací zařízení, které má několik forem. Nejčastější jsou však tryskací komory, kde je možné opracovávat různě velké strojírenské díly. Komory jsou vybaveny vzduchotechnikou a také sběrem a čištění použitého abraziva (rekuperace).

V případě nefunkčnosti zařízení pak mají možnost nákupu náhradních dílů k tryskacím kabinám.

tryskací zařízení

 

K tryskání patří lakování

Po dokonalém čištění povrchu od rzi a nánosu barev nic nebrání je nástřiku. Nejčastěji se můžete setkat s práškovými barvami. Nanesená barva se na předmět nastříká a následně je doslova "zapečena" vlivem vysoké teploty (180°C) a tím k podkladu dokonale přilne. Tento typ lakování přináší mnoho výhod:

  • Splňuje přísná kritéria pro ochranu životního prostředí.
  • Zaručuje kvalitní povrchovou úpravu kovů práškovými barvami.
  • Dobře ulpívá na lakovaném předmětu díky opačně nabitým částicím.