Země s nejčistším vzduchem

on . Posted in Jak se dělá...

Čistota vzduchu je vysoce diskutované téma světové politické scény, nejen u nás ve spojitosti s karvinskem. Vysoce znečištěný vzduch totiž obsahuje, které zadržují fotony v zemské atmosféře a vytváří tak skleníkový efekt, který ve výsledku způsobuje globální oteplování. Které země světa jsou za tento jev tedy nejvíce zodpovědné?

Průmyslová filtrace vzduchu Tigemma

Nejznečištěnější ovzduší světa

 1. Saudská Arábie – 108
 2. Katar – 103
 3. Egypt – 93
 4. Bangladéš –  84
 5. Kuvajt – 75
 6. Kameron – 65
 7. Spojené arabské emiráty – 64
 8. Nepál – 64
 9. Indie – 62
 10. Lýbie – 61

Česká republika na tom není ale o moc lépe, neboť index čistoty vzduchu se i ve velkých městech jako Praha nebo Brno se PM 2,5 pohybuje kolem 60, průměrně je tomu ale kolem 20 pikogramů PM 2,5 částic na metr krychlový.

Nejčistší země světa

 1. Nový Zéland
 2. Brunejský Daruzalém
 3. Švédsko)
 4. Austrálie
 5. Kanada
 6. Finsko
 7. USA
 8. Island
 9. Estonsko
 10. Španělsko

Všechny tyto země mají index PM 2,5 pod 10.

Průmyslová filtrace vzduchu

Většina znečištění, která se objevují v České republice a týkají se vzduchu, jsou příčinou špatné filtrace vzduchu velkých firem. Nesprávně ošetřený vzduch tyto průmysly pak vypouští zpět do ovzduší a pro citlivé jedince to může znamenat i dlouhá období nemocí. Nejhorší jsou případy, kdy je toto znečištění viditelné a vzniká tak smog. Průmyslová filtrace vzduchu je tedy správným řešením nejen pro udržování globálního oteplování na uzdě, ale i zabraňování zhoršování zdraví obyvatel v těsné blízko průmyslových areálů. V Turkmenistánu je situace natolik kritická, že 0,1 % všech úmrtí je zapříčeněna znečištěným vzduchem.

Evropské směrnice a normy českých zákoníků naštěstí usměrňují a neustále napomáhají znečišťování vzduchu v České zemi a to se pozitivně projevuje na AIQ (indexu kvality ovzduší). Situace na našem nejznečištěnějším území, tedy karvinsku, se tak neustále zlepšuje a průmyslová filtrace vzduchu se ak pomalu, ale jistě stává povinnou výbavou každého průmyslového závodu, který do ovzduší vylučuje částice.