Jak správně dýchat při posilování

on . Posted in Jak se dělá...

Dýchání je pro nás naprosto přirozená věc. Přirozené pro nás je ale také to, že mnohy dýchání kazíme při cvičení. A právě tehdy je to důležité proto, abyste ze své snahy získali maximum a abyste mohli cvičit co nejdéle. Máme pro vás pár triků, jak správně dýchat a také pár příkladů špatného dýchání, kterým byste se měli snažit vyhnout.

dechové cvičení

 Nejčastější chyby při dýchání

  • Dýchání do hrudi

Pokud při jakémkoliv cvičení dýcháte do hrudi, připravujete se o spoustu výhod, které by vám přineslo správně dýchání - dýchání do břicha. Tím, že využíváte hrudník, zapojujete při cvičení svalové skupiny, kteér byste vůbec zapojovat nemuseli. To vadí hlavně u izolačních cviků, ktdy vám jde o to, posilovat pouze jednu část těla najednou.

  • Povrchní dýchání

Při cvičení musíte dýchat pomocí hlubokých, pomalých nádechů. Mnohdy za to může špatné držení těla, které je v této době poměrně běžné. Dávejte si pozor, abyste při cvičení měli neustále narovnaná záda. To vám pomůže k plnému využití bránice a mnohem efektivnějšímu dýchání.

  • Špatný rytmus

Dýchání při námaze chce mít svůj rytmus. Tělo by si mělo zvyknout na určité tempo, aby se kromě náročného cvičení nemuselo zbytečně soustředit ještě na nepravidelné dýchání. Pomalé, rytmické dýchání vás navíc krásně uklidní, a to i při tom nejintenzivnějším setu.

posilování

Jak správně dýchat

  • Při sezení

Správné dýchání můžete trénovat i vsedě. Odbouráte stres, trošku se narovnáte a budete působit mnohem uvolněněji. Pokud pracujete doma, můžete se klidně natáhnout na zem a trénovat správné dýchání i tak. Nezapomeňte se soustředit na bránici!

  • Při rozehřívání

Před pořádným posilováním vždycky musí přijít aspoň malé rozcvičení. Ať už preferujete běh, nebo crossové trenažery, vždy si dávejte na dýchání pozor. Pomalu a zhluboka.

  • Při posilování

Teď, když už umíte perfektně kontrolovat jak a čím dýcháte, můžete se pustit do posilování. Zapamatujte si - vdechovat, když je to snadné a vydechovat, když je to těžší.

Každý den uděláte zhruba 20 000 nádechů a výdechů. Dávejte si proto pozor na to, abyste tolik opakování využívali co nejefektivněji jak při cvičení, tak v běžném životě.