Poradíme vám jak vybrat nejlepší čerpadlo do vrtu a studny

on .

Čerpadla na vodu jsou nezbytnou součástí našich životů. Bez nich bychom otočili kohoutkem a nic by z něj nevyteklo. Čerpadel je mnoho druhů, vždy se vybírají pro konkrétní použití, v tomto článku se zaměříme na nejlepší čerpadla do vrtů a studní.

nejlepší čerpadla do vrtů

Co je čerpadlo?

Je to zařízení, které se skládá z několika částí, které způsobují, že voda se dostává z místa A do místa B, klidně i do kopce. Čerpadla se používají pro dopravu různých druhů vod nebo také sypkých hmot. Na trhu se můžete setkat s dvěma principy funkčnosti, a to nasávání nebo vytlačování.

Čerpadla vhodná do vrtů

Speciálním druhem čerpadel jsou ty, které jsou vhodné výhradně pro čerpání čisté vody z vrtů a hlubokých studní. Primárně slouží jako zásobárna pitné vody pro rodinný dům nebo chalupu. Jedná o tlaková čerpadla s malým průměrem a dělí se na:

  • odstředivá
  • vřetenová.

Odstředivý druh se vyznačuje vyšším průtok vody, zato nemají rády nečistoty ve vodě. Zejména písek jim škodí. Naopak pro vřetenový druh není písek překážkou. Většinou se používají 3"-4" čerpadla.

Důležité parametry

Při výběru ponorného čerpadla by nás měly zajímat následující parametry, které si popíšeme. Prvním aspektem je maximální hloubka, do které lze čerpadlo ponořit. Údaj najdete vždy na štítku čerpadla, pokud jej ale poddimenzujete, voda se ve větší hloubce vlivem vyššího tlaku dostane do elektromotoru, který zničí. Nejlepší čerpadla do vrtu jsou proto vybavena těsnícími ucpávkami, které zdokonalují těsnění.

Dále je nutné zvýšit pozornost u parametru "množství pevných látek ve vodě". Obecně platí, že většina čerpadel, až na výjimky, není stavěná na čerpání kalné nebo písčité vody. Lehké množství však zvládnou bez poškození, proto je z každého čerpadla uvedeno, jaké množství písčitého materiálu a jiných abrazivních látek dokáže bez poškození přečerpat. Není-li voda čistá, výrazně tím snižujeme životnost čerpadla. Zapomenout nesmíme ani na výtlak, ten se určuje na základě hloubky vrtu.

Posledním parametrem je velikost čerpadla, ta je odvozena od průměru vrtu. Nejčastěji se doporučují tyto velikosti:

  • 3“ čerpadla – vnější průměr cca 74 mm (vrty o průměru od 80 mm),
  • 4“ čerpadla – vnější průměr cca 98 mm (vrty o průměru od 110 mm),
  • 5“ čerpadla – vnější průměr cca 123 mm (vrty o průměru od 130 mm),
  • 6“ čerpadla - vnější průměr cca 143 mm (vrty o průměru od 150 mm).

nejlepší čerpadla do vrtů

Domácí vodárna

Většinou tvoří čerpadla do vrtů komplexní řešení často označované jako "domácí vodárna". Jedná se o:

  1. čerpadlo vybavené nejlépe ochranou před suchoběhem,
  2. zpětným ventilem,
  3. tlakovou nádobou,
  4. tlakovým spínačem.