Galvanizovat lze i doma, svěřte to raději profíkům
Galvanizace neboli proces, kdy předáme vlastnosti jednoho kovu, kovu druhému. Mnohdy jsou například antikorozní vlastnosti nebo odolnost vůči mechanickému poškození vykoupeny enormní cenou a celkovou nerentabilitou. Proto se používá tento chemický proces, kdy se nanáší na kov pouze tenká vrstva s ušlechtilými vlastnostmi a odolností.
Domácí galvanovna? Žádný vtip
Věřte nebo ne, takovou malou a triviální galvanovnu si můžete postavit dokonce i doma. Základem je:
- akumulátor s napětím 4,5 V
- drát
- předmět který chceme pokovovat
Potřebujete udělat například dlouhý šroub, který nezrezne? Není problém, stačí na něj nanést trochu mědi. K akumulátoru připevněte 12 cm dlouhý drát a na konec připevněte právě šroub. Ten je potřebné řádně odmastit, jinak by nedošlo ke správnému pokovení! Druhý konec drátu patří uhlíkové elektrodě vytvořené z tuhy tužky. Nyní stačí dát pozor, aby se konce nedotýkaly. Dále je nutné připravit elektrolyt, do kterého předměty ponoříme. Vhodný je například pentahydrat síranu mědnatého, tedy modrá skalice, která je volně dostupná.
Postup je takový, že si nejprve v jednom decilitru rozpustíme v jednom decilitru destilované vody malé množství skalice. Nyní máte připraven onen elektrolyt, do kterého stačí ponořit anodu a katodu. Po ponoření by se měly se na uhlíkové elektrodě objevit bublinky naopak na šroubu se začne objevovat měď. se pokryje měděným povlakem a je to!
Svěřte to raději profesionálům
Nechcete riskovat, úraz nebo poleptání či otrávení? Potřebujete upravit velký díl? Přenechte galvanizaci raději profesionálům. Místo, kde se provádí tato úprava kovu se nazývá galvanická zinkovna. Pokud máte jakékoliv dotazy neváhejte se obrátit na společnost ROSMA CZ, která nabízí komplexní služby v tomto oboru. Kromě galvanického zinkování nabízí také galvanické niklování, eloxování nebo chromování. Jedná se o galvanovnu ve zlínském kraji.